بـــرهنه در بـــاد

جامانده ای در مرز جغرافیایی جنون

پرسه در دیار خدایان - قسمت دوم

30تیر ماه – آگرا

7 صبح راه افتادم سمت آگرا  شهر تاج محل و ممتاز محل و شاه جهان، 5 ساعتی در راه بودم تا به این شهر که تنها در  فاصله ی 208 کیلومتری دهلی است؛ برسم.

شهری که همیشه آرزوی دیدنش را داشتم شهری که در نظر سنجی بزرگ جهانی در سال 2007 میلادی یکی از عجایب هفتگانه جهان در دوران حاضر شناخته شد.

تاج محل با آن معماری منحصر به فرد - مخلوطی از معماری ایرانی، هندی و اسلامی -خود یادآور تمام عشق یک مرد به همسر ایرانی خودش- قابل توجه مردای ایرانی که همیشه از دست ما زنها می نالند – است . قدم برداشتن به سوی بنایی که رابیندرانات تاگور آن را این گونه معرفی کرده:

"تاج محل تنها یک بنا نیست بلکه اشک شاه است بر گونه ی زمان"

 

تاج محل بر خلاف تمام بناهای که تا به امروز دیده ام؛ تو را در همان نگاه اول متحیر می سازد ازآن بناهایی است که کم کم مجذوبت می کند,وقتی تمام فضا را دیدی وچند ساعت وقت گذراندی دیگر بیرون رفتنت سخت است,دوست داری ساعتها پشت به ضلع جنوبی مقبره بین دوبنای سئوال و جواب رو به رودخانه بنشینی ومنظره ی روبرویت را تماشا کنی ولی حیف که فرصت کوتاه است  و باید بروم.

بعد از دیدن تاج محل  رفتم به دیدن Agra fort یه قعله مستحکم و زیبا به رنگ قرمز که  قدمت آن به قرن شانزدهم می‌رسد. این قلعه مستحکم از سنگ ماسه سرخ رنگ با دیوارهایی به طول 5/2 کیلومتر، شهر سلطنتی حاکمان مغول را در خود جای داده است. این منطقه شامل تعداد زیادی کاخ افسانه‌ای، از جمله کاخ جهانگیر و خاص محل که توسط شاه جهان ساخته شده است؛ سرسرای تماشاگران مانند دیوان خاص و دو مسجد بسیار زیبا می‌شود.

 

 

 

ادامه دارد ...

   + مسیح اسمعیلی ; ۱٢:۱۸ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۸ امرداد ۱۳۸٧
comment نظرات ()