بنجامین باتن

نام"مورد عجیب بنجامین باتن" دقیقاً بیانگر آن است که چه قدر شرایط و نوع زندگی بنجامین باتن در این فیلم عجیب و خاص است.این فیلم تلفیقی از سه سبک درام تخیلی( (fiction drama، بازی طبیعی Natural playو درام ( (daram است.

سرآغاز روایت زندگی" بنجامین باتن" ساعتی است که در ایستگاه قطار نصب می شود و ویژگی این ساعت این است که به عقب برمی گردد . "بنجامین باتن" هم به نوعی در  زندگی خود روندی رو به عقب دارد و اندک زمانی پس از  برداشتن این ساعت از سالن ایستگاه قطار، وی نیز می میرد.

بستر اصلی  این فیلم برپایه زمان است. زمانمفهوم تلخی است که مضمون نامکرر اندوه بشر است  و فیلم  " مورد عجیب بنجامین باتن " جستجویی بسیار عمیق و کشف و شهودی ناب در مفهوم زمان است.زمان در لایه بیرونی  فیلم پیرامون زندگی "بنجامین باتن" و در این مورد خاص روندی رو به عقب دارد، تغییرات فیزیکی او نیز حول همین ویژگی حرکتی رو به عقب دارد .

اما لایه درونی که به نوعی بررسی تاریخی قرن 19 آمریکاست که گاهی در فیلم به  طور واضح آن اتفاق تاریخی ذکر می شود و البته در روند زندگی شخصیت اصلی تاثیرگذارند مانند  پایان جنگ جهانی اول( مقارن با شب تولد بنجامین ) و  جنگ جهانی دوم  است.

در این فیلم دو تقابل اصلی بین مفاهیم عینی و ذهنی زندگی ادمی در جریان است که در حقیقت  نوعی آشنایی زدایی از  تعاریف معمول این  مفاهیم  ذهنی و عینی ست.

نخستین تقابل که درحقیقت تقابل اولیه  فیلم است مابین دو مفهوم  پیری و جوانی است ،جریان زندگی عادی سیر از جوانی به سوی پیری است درحالی که "بنجامین باتن" از پیری به جوانی می رسد.

دومین تقابل که در اصل  از لایه های  زیرین فیلم است،تقابل  میان دو مفهوم وصل و هجران است. در حقیقت "بنجامین باتن" و "دیزی" که دو جریان اصلی در این  تقابل هستند برخلاف معمول زندگی موازی و در عین حال کنارهم را تجربه نمی کنند بلکه در مقطع زمانی متفاوتی به صورتهای مختلف به زندگی یکدیگر وارد و خارج می شوند.

هرچند که " مورد عجیب بنجامین باتن  "در عرصه  دریافت جایزه اسکار از جریان بهترین فیلم و کارگردانی جا ماند اما به نظرم آن قدر این فیلم قوی و تامل برانگیز است که با همه زمان طولانی (قریب به 160 دقیقه) بخاطر ایده‌ی نو وبکر و بخاطر فیلمنامه عمیق و به خاطر هر آنچه که می‌تواند یادآور فینچر باشد واقعاْ ارزش دیده‌شدن را داراست.

قدرت بی ایجاز این فیلم بی شک در فیلمنامه قوی و البته شاهکار آن است. کدگذاریهای فیلم(حرکتهای روبه عقب عقربه های ساعت نصب شده در ایستگاه،داستان مردی که پسرش در جنگ کشته می شود) برای این به عقب راندن آن قدر دقیق و منطقی است که بی هیچ دشواری عمق روایت از سوی مخاطب پذیرفته می شود. داستانی که آن قدر تخیلی است  ولی بدلیل قرار گرفتن منطقی مستدلات قویی که به دقت و وسواس خاص کنار هم واقع شده اند  کاملاْ واقعی به نظر می آید.

دیالوگ ها و جملات زیبای دفترچه خاطرات"بنجامین باتن" که مخاطب را با همه وجود تحت تاثیر قرار می دهد،نشان از توانمندی فیلمنامه نویس دارد .

جمله ای ساعت ساز کور هنگام افتتاح ساعت در ایستگاه قطار:

” شاید ساعت عقب برود، زمان به عقب برگردد، فرزندان ملت بازگردند و زندگی کنند، ازدواج کنند، بچه‌دار شوند و به مرگ طبیعی بمیرند، شاید پسر من هم برگردد!”

و حتی یادداشت های "بنجامین باتن" برای دخترش:

"می تونی ثابت بمونی،می تونی تغییر کنی،هیچ قانونی وجود ندارد."

"امیدوارم زندگی شایسته ای داشته باشی و اگرنه..امیدوارم آن قدر قدرت داشته باشی که آن را به سرانجامی برسونی"

"می‌تونی قسم بخوری می‌تونی زندگی را نفرین کنی...ولی وقتی به اینجا رسیدی باید خودت رو آزاد کنی."

یکی از نکته های تامل برانگیز این فیلم  برای ما این است که آدمیزاد در روند  رشد عادی در زندگی خود،  آموختن  وسپس تجربه کردن است را طی می کند؛ در حالیکه "بنجامین باتن" تجربه می کند و سپس می آموزد.

در ابتدای فیلم به دلیل ویژگی فیزیکی خاص (پیربودن) ،استدلال و رفتار افرادی که با او برخورد دارند این است که او همانند همه افرادی که به این سن رسیده اند تجربیات کافی وافی را داراست؛ درصورتی که او عاری از هرگونه تجربه و آموزش است. حتی مادرخواننده و دوست پسر مادرخواننده اش هم گاه به این شیوه با او برخورد می کنند.

گرچه او همچون پیرمرد 70 سال است ولی در حقیقت او 7 ساله است با همان کنجکاویها و استدلالها و در انتهای فیلم نیز تجربه به صورت دیدن شهرها و سرزمینهای جدید،آشنایی با مردمانی با عقاید مختلف نمود می کند. او از تجربیاتش می آموزد و رشد او در حقیقت رشد تجربی است و خواه نا خواه عمیق تر!

روزهایی که او در آنها تجربه های نو و یا همان آموزه های نو را ازسر می گذراند برایش روزهایی به یادماندنی تری هستند.( نوشیدن اولین مشروب زندگی،اولین تجربه همبستری ، تجربه عینی مرگ تا اولین تجربه واقعی عاشقی)و مفهوم عمیق تجربه ناب،جریان این فیلم را رقم می زند.

 این تغییر و دگرگونی زندگی گاهی آن قدر عرصه را به "بنجامین باتن" سخت می کنند که او علیرغم میل باطنی و به سبب شرایط فیزیکی تصمیم به ترک همسرش می کند و می گوید:

"میروم،قبل از اینکه نتوانی من را به یاد بیاوری"

 اما در این روند تنها چیزی که هیچ وقت تغییر نمی کندو همیشه به روند طبیعی خود در زندگی آن دو ادامه می دهد ،عشق است ، جاودانگی عشق در سرتاسر زندگی بنجامین به چشم می خورد  و جمله معروف این دو  "دیزی" و "بنجامین" که درلحظه های نزدیکی و حتی دوری آن دو همچنان باقی می ماند نشانگر این ماندگاری است.

"شب بخیر دیزی"............."شب بخیر بنجامین"

/ 17 نظر / 10 بازدید
نمایش نظرات قبلی
خیزران

بخش دوم 3_همیشه آدمارو مثل پیازمیبینم!تعجب نکن نه خیال کنی شوخی میکنم یا اونطورکه مادرمیگه چون پیازگرون شده این حرفو میزنم ها!نه_باورکن همیشه آدمارو مثل پیازلایه لایه دیدم.اینکه بعضیا اگه صدسالم باشون باشی بازم یه لایه ی نو دارن رو کنن اینکه تروتازه باشن وخودشونو همیشه نو ومتفاوت با روز قبل با حفظ اصلیتشون نشون بدن واهلیتی هم داشته باشن بگذریم که بعضیا لایه لایه هستند ولی وقتی هرچی جلو میری ولایه هارو پس میزنی به آخرش که برسی چیزی که نمیبینی "پیازه"بخونآونچه

خیزران

بخش سوم نمیبینی"آدمه"!اینو به این علت نوشتم که گقته باشم حالا بانقدی که به فیلم نوشتی وخوبم نوشتی وکتابهائی که داری معرفی میکنی وتایتل وساب تایتلی که انتخاب میکنی ونثر کوتاه ومحکم وروانی که زیر شعرات مینویسی نقل همون لایه هاست ومن ازین بابت خوشحالم 4_پیشنهادم اینه که کارشعروومعرفی کتابو وفیلموازهم جداکنی وهرصفحه رو به چیزخاصی اختصاص بدی ئالبت در صدد ایجاد لایه های دیگرهم باشی.البت البت البت این تنها یک پیشنهاددوستانس پیشنهاد دوستانه هم همیشه سه تا جواب صمیمی داره یکم اینکه باشه این کارو میکنم دویُم اینکه نمیکنم تا جونت دربره آخه اینم پیشنهاده وسیُم اینکه باشه نمیپسندم ولی خوب دیگه حالا تو میگی باشه یه فکری برات میکنم. معرفی کتاب ونقدی که به فیلم نوشتی بسیار عالی بود باادب واحترام

انوشیروان

یک پیشنهاد : " ترین " های شما در سال 87 چه بود؟

سوتک من

سلام...فیلمی زیبا بود..امافیلم بود ...علاوه بر جملاتی زیبا..تصاویری زیباتری داشت...تنها تصویر است که می مانند.

شگفت انگیز

سلام خيلي ممنون عالي بود ... .. . در پناه حق[خداحافظ]

مریم

سلام مهربونم موافقم خیلی آزار دهنده است خیلی [وحشتناک]

یگانه

خیلی فیلم خوبی بود. دوبار دیدمش و لذت بردم از لحظه لحظه اش. از بازی برد پیت تا اون داستان عجیب.اونم میون این فیلمای دوزاری و درپیت.راستی نگران هم نباش. این نشون می ده اصلاح طلبا خیلی سیاستمدار شدن و این خیلی خوبه. به نظرم همش یه بازیه برای گیج شدن اصولگراها که نتونن نامزدشون رو با اجماع معرفی کنن. آخرش یکیشون میاد. اینطور می گن...

کوروش

بخش اول مسیح سلام حالونا احوالونا؟؟؟ خوب ممنونمکه اومدی میدونم که حالا خوابی وهفت هشت تا ژادشاه وده بیست تا وزیرووکیل داری خواب میبینی وبا ژری وفرشته ها داری تو ابرابازی میکنی خیال جمع من پاورچین پاورچین اومدم همینطورم برمیگردم برگشتنی.خوب حرف بات زیاددارم یکی اینکه ممنونم که به خاطراینکه اون شعرتوگذاشتموواونهمه تعریف تمجیدکردم یه سبد گل نرگس که من دوست دارم برام فرستادی فرستادنی!!! مطالب دیگم هست که یکی یکی برات مینویسم اولا بعدن به اون تحشیه ای که به شعرت نوشتی درمورد فمنیست بات حرفهادارم آنهم حرف داشتنی ثانیندش درمورداین دکتورعلی شربتی هم با تو حرفهادارم بمونه برا بعد ثالثندش این دفعه برات برگهای خیزران را یک به یک نام میبرم که بری سرو سراغشون البته به شرط اینکه اول حسابی از آقا ژذیرائی کنی اگرم رفتی مسافرت خوب برگشتی به همه سر بزن جدیدادارم یه کارائی میکنم

خیزران

بخش دوم خوب شوخی کردم اون اسم کوروش رو از بالای کامنت قبلی ندیدبگیرخواستم کلا هواست پرت بشه! راستی چرا با مادرلج میکنی وبش حسودیش میشه منم مادرم جونه چونه که هیچ مثل یه تیکه ماهه ولی من بش حسودیم نمیشه امون از دست این دخترا! باری براهای خیزران که لینکشان هم درخیزران هست فیروزه خورشید ماهتاب مینیمالنویسی قطره محال اندیش ازاوراق زرنگارکتابها پشوتن_(که درقبضه ی سرکارخانوم قرارگرفته وشده ملک طلق ایشون!!!) دقیقه نود و..... اگه فرصت کردی سر بزن وخانوم معلم نمره هم فراموش نشه ولی ناخن خشکی نشون نده برا خودت مادروالبت البت البت آقا(خوش به حال آقا)وهرکس که تورا دوست داره وبه تو احترام میذاره سال پرازسعادتی رو آرزو میکنم امیدوارم سال آینده با آقا بری حج وبرامن یکی ازاون کلاه سفیدا بیاری البته مادریه دوجین آورده ولی چی کنم من جوالم خیلی گشاد است سعادتمند باشی باادب احترام ومحبت بیکران