به گاندی نگاه کنید


مروری بر اثر جنجالی «لی دانیلز»داستان زندگی اوژن آلن، معروف ترین پیشخدمت تاریخ که تا قبل از انتشار زندگینامه اش به روایت ویل هی گود ناشناخته بود، محور داستان فیلم سرپیشخدمت The Butler است که در دوران ریاست هشت رییس جمهور آمریکا در کاخ سفید مشغول به کار بوده است. فیلم روایتی از جنبش های حقوق مدنی سیاهپوستان، جنگ ویتنام و دیگر رویدادهای مهم آن دوره و تاثیر آن بر زندگی خصوصی وی، خانواده اش و جامعه آمریکا در آن دوره است. نقش آفرینی فارست ویتاکر در نقش سیسیل گینیز (Cecil Gainiels) یا همان اوژن آلن در این فیلم درخشان است و توانسته نقش آدمی را به تصویر بکشد که در طی سال ها باید با خواسته ها و انتظارات مختلف کنار بیاید و از یک سو پیشخدمتی باشد فرمان پذیر و در کنار آن باید خانواده اش را نیز مراقبت کند و همین طور به عنوان مردی که همسرش به خاطر کار زیادش از او دلخور است... اما درخشش فارست از زمانی اتفاق می افتد که فیلم به دیدگاه های متفاوت او با پسر بزرگش درمورد نقش سیاهان در جامعه آمریکای آن دوره می پردازد. سیسیل راه پیشرفت را در زندگی سخت کارکردن و سربه زیر داشتن می داند و اما پسرش لویس که در اوایل فیلم تحت تاثیر شیوه های مدنی و مسالمت جویانه مارتین لوترکینگ و معتقد به ایستادگی و حل مسایل از این راه است در میان راه تغییر میسر داده و عضو گروه، گروه خشونت طلب «پلنگ های سیاه» می شود. این تضاد در درون خانواده ها و در دهه های 60 و 70 را به خوبی به تصویر کشیده است.
    لی دانیلز، کارگردان این فیلم با این بهانه نگاهی مختصری به حوادث اجتماعی و سیاسی آمریکا از دهه 1920 تا زمان به قدرت رسیدن باراک اوباما می اندازد و رقابتی مابین احساسات متفاوت را روایت می کند.
     استفانی زاکاریک (واشنگتن پست) معتقد است: «لی دانیلز از فیلمسازان معاصری است که از ملودرام هراسی ندارد. پیشخدمت بسیار قدیمی است اما احساس مدرن بودن دارد؛ به لحاظ سبک شناسی این فیلم می توانست 30سال پیش ساخته شود، اما وقتش حالااست.»پیشخدمت با شروع خوب و شوک آفرینی برای مخاطب و شخصیت پردازی خوب -هرچند انتخاب بازیگران نامناسب صحنه های کاخ سفید و رییس جمهور ها را تحت الشعاع قرار می دهند - روایت زیبایی را ارایه کرده است. این فیلم به قول ریچارد روپر، منتقد شیکاگو سان تریبون یکی از پرکاراکترترین فیلم هایی است که تاکنون دیده اید زیرا چهره های مطرح هالیوودی همچون اپرا وینفری، جان کیوساک، جین فوندا و... در این فیلم نقش آفرینی کرده اند. پیشخدمت با حاشیه های جالبی روبه رو شده است؛ از اعتراض شرکت برادران وارنر که آنها را ملزم کرد تا عنوان دیگری برای فیلم انتخاب کنند تا گلایه مایکل ریگان فرزند رونالد ریگان که در مطلبی با عنوان «پیشخدمتی از سیاره ای دیگر» در سایت خبری «نیوزمکس» اظهار کرده هیچ نشانه ای از نژادپرستی در داستان واقعی کاخ سفید وجود ندارد و لیبرال های هالیوودی با ساخت این فیلم می خواهند چیزهایی به پدرم نسبت دهند که هیچ وقت وجود نداشته است.

/ 0 نظر / 15 بازدید