برای دخترم نفیسه

چه زود گذشت !

انگار همین دیروز بود (سال ۸۰-۷۹) ، ساجده گفت : “مامان میخواهم با دوستانم درس بخوانم و نفیسه اصرار دارد همه به خانۀ آنها برویم ”

اول مردد بودم ، خانه شان کجاست ؟ چه کسانی در خانه اند ؟ … چه میتوان کرد ؟ مادر هستم با کوله باری از نگرانی ها . و ساجده با لحنی آمیخته با اندوه گفت : ” نفیسه ، پدرش را که در اثر مواد شیمیائی در جبهه ها دچار سرطان شده بود بتازگی از دست داده و سایر خواهرها و برادرانش هم ازدواج کرده و زندگی خودشان را دارند و نفیسه و مادرش با هم زندگی می کنند ” حس عجیبی پیدا کردم . نفیسه دختری بسیار دوست داشتنی و سرشار از مهر و عاطفه بود و در عین حال ، نجابت و متانتش حکایت از تربیتی صحیح و مبتنی بر اصول دینی و فرهنگی داشت و این را از تمام مراودات و ترددهایش به منزلمان دریافته بودم و حال که می دیدم این عزیز در غم از دست دادن پدر رزمنده اش اینچنین به مادر که همۀ زندگیش بود عشق می ورزید و این یادگار پدر را با همۀ وجود قدر می دانست از خود دلخور شدم بخاطر سؤالاتم در خصوص زندگیش … یادم است از آن به بعد هر زمان بچه ها میخواستند درس بخوانند ، راهی خانۀ نفیسه می شدند و وقتی علت را می پرسیدم ساجده میگفت : ” مامان ! فقط باید مادر نفیسه را ببینی ” … و من دیدم آنهمه مهر و صفا را و از نزدیک لمس کردم تمام محبتی را که آن شیرزن با همۀ خلوصش به پای فرزندان ما که دوستان دختر دلبندش بودند نثار می کرد و شنیدم دعاهایی را که به بچه ها یاد می داد تا بتوانند با آرامش در جلسات امتحان شرکت کنند .

و چقدر گریستم وقتی نفیسه مادرش را هم از دست داد . گریستم برای دل تنهای نفیسه ، گریه کردم بر ازدست دادن انسانی غریب و بزرگ و زار زدم شاید حتی برای اینکه خود را ناتوان از جبران آنهمه مهر و محبت مادرانه می دیدم برای نفیسۀ داغدار و تنها …

و اینک اشک را دلیلی نیست بر نباریدن که باید خبر دستگیری این عزیز زجر دیده و این فرزند پاک میهن را بشنویم و چقدر از خودم بیزار شدم آن زمان که در اوج گریه برای این غریب ، ناخودآگاه خدا را شکر کردم که مادرش نیست تا شاهد چنین جفائی بر دلبندش باشد . مادر نیست تا بپرسد عزیزش به کدامین گناه ناکرده در بند است ؟ مادر نیست تا … و اگر بود حتمأ با شنیدن این خبر جان می باخت .

و اینک من به پاس اندکی از محبتهای آن مادر می خواهم برای نفیسه مادری کنم و از آنانکه بی خبر از فداکاریهای پدر نفیسه زارع کهن ، و بی اطلاع از تدین و اعتقادات پاک و خالص این دختر مظلوم به اسلام و جمهوری اسلامی ، وی را به بند کشیده اند بپرسم به کدامین گناه ؟

مریم شربتدار قدس(همسر فیض الله عرب سرخی)

 

***

 

نفیس من !

امروز که نامه مامان ساجده خواندم ، دوباره خاطرات یک دهه دوستی در برابر چشمان رژه رفت !

چه شب های را به صبح رساندم ... در خانه شما کنار مادر که الان نیست و نمی دانم  اگر بود با نبود  تو چطور کنار می آمد !!!

نفیس من!

هیچ یک از ما هفت نفر ( ساجده ، سعیده، سپیده، حمیده ،‌اعظم و من ) .... دیدی باز گفتم گروه هفت !  اره هر چند تو آنجایی در بند ولی باز هم کنار مایی در این گروه هفت ! ... آرام نخواهند گرفت تا تو بگردی !... تا شما برگردید!!

/ 13 نظر / 54 بازدید
نمایش نظرات قبلی
میم

اندکی صبر سحر نزدیک است.

سارا

خدا با ماست

یگانه

دلم بدجوری گرفته. اشک تا پشت چشم میاد و فرو می خورمش. چی می شه گفت و چی کار می شه کرد جز دعا . اللهم فک کل اسیر

Safura

omidvaram khoda vaghan ba ma bashe!↲ ishala zude zud pishe ham jam mishido...

فرید صلواتی

می خواهید باور کنید . می خواهید باور نکنید.[ناراحت]

حسین

یک قطره داغ روی گونه اش دوید از آسمان بارانی نگاهش چون گذاره های آتشفشانی خاموش که سال ها بی تنفس خفته بود

سارا

مسیح گلوم باد کرد وقتی خوندم ....

مسیح جان خیلی ناراحتم از شنیدن خبر بازداشت شدن نفیسه عزیز آرزو می کنم زود زود خبر آزادیشو بشنوم. وقتی فقط به خاطر داشتن اندیشه شاهد حبس ناجوانمردانه دوستانت و هموطنهایت باشی دنیا برات زندونه میشه. شاید هیچکس مثل من ندونه که تو چقدر غمگینی و چه شادیه بزرگی هست برات دیدار دوباره نفیسه نازنین برای چنین لحظه ای برات از ته دلم دعا می کنم.

همکلاسی ارشد

اندوهگین شدم دعا کنیم خدا او را از محبس به بیرون آورد چون او آزاداست و ضمنا دعا می خواهد نه التماس و سکوت.